آلانیا

آلانیا

آلانیا (به ترکی استانبولی: Alanya) نام شهری تاریخی در کشور ترکیه است که در ۱۳۵ کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد. در این شهر اماکن مسکونی و توریستی فراوانی وجود دارند.آلانیا از شمال به رشته کوه های توروس و از جنوب به دریای مدیترانه و از شرق به قاضی پاشا و از غرب به ماناوگات و سیده منتهی می شود.آلانیا به دلیل موقعیت استراتژیکی خود که در یک شبه جزیره ی کوچک در دریای مدیترانه در پایین کوههای توروس قرار گرفته است همیشه به عنوان یک دژ محکم برای بسیاری از امپراطوری های مستقر در مدیترانه مانند بطلمیوسی و سلوکی و روم و بیزانس و امپراطوری عثمانی به شمار رفته است.آلانیا بزرگترین اهمیت سیاسی خود را در قرون وسطی تحت حکومت سلطان علاالدین کیقباد که نام شهر از اسم او گرفته شده بدست آورد.بسیاری از نقاط دیدنی و تاریخی آلانیا آثار بجا مانده از سلطان کیقباد است مانند برج قرمز و کارخانه کشتی سازی و قلعه آلانیا است.
قلعه سلجوقی که در سده ۱۳ میلادی ساخته شده، مانند تاجی بر سر شبه‌جزیره آلانیا قرار دارد. همچنین قلعه ۸ ضلعی و تاریخی قلعه دختر نیز از مکان‌های دیدنی آلانیا است.
آب و هوای آلانیا
آلانیا دارای تابستان گرم با آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای و زمستان‌های بارانی و مرطوب است. این شهر در حوضهٔ مدیترانه ‚ منطقه نیمه گرمسیری فشار بالا که بیشتر باران آن در طول فصل زمستان می‌بارد و تابستان‌های طولانی و گرم و خشک از خود به جا می‌گذارد قرار دارد که باعث می‌شود که هیت توریسم آلانیا از شعار “جایی که خورشید لبخند می‌زند” برای معرفی شهر استفاده کنند. حفره‌های طوفانی گاهی اوقات که به ساحل نزدیک می‌شوند گرداب‌های دریایی بدون ابر را با خود می‌آورند. حضور رشته کوه‌های توروس در مجاورت دریا باعث ایجاد مه می‌شود که به نوبهٔ خود رنگین کمان‌های قابل مشاهده را در بسیاری از صبح‌ها ایجاد کند. به دلیل هوای معتدل مدیترانه‌ای آلانیا بارش برف در این شهر ممکن نیست اما به دلیل ارتفاع بالای کوه‌های توروس در فصل زمستان منظرهٔ جالب پوشیده شدن کوه‌های توروس از برف در روزهای گرم آلانیا از شهر دیده می‌شود. دریا در آلانیا سالانه یک متوسط دمای ۲۱٫۴ درجه سانتیگراد و دمای متوسط ۲۸ درجه سانتیگراد در ماه آگوست دارد.
دیدنی های آلانیا
کلیسای آیا یورگی آلانیا
کلیسای آیا یورگی آلانیا Aya yurgi Church Alanya از دیدنی های آلانیا ، کلیسای کوچکی در داخل قلعه آلانیا ست که تحت نام آیا یورگی (هاگیوس گئورگیوس ) شناخته می شود که در تور آلانیا میتوانید از آن دیدن کنید و تصور می شود در قرن ششم میلادی ساخته شده و مربوط به دوره بیزانس باشد. با بالا رفتن اهمیت دینی در گذر زمان به کلیسای جامع درآمده است.
غار کورسانلار
از دیدنی هایتور ترکیه آلانیا که دیدن از آن برایتان هیجان انگیز است ، غار دزدان دریایی آلانیا ست . این غار محل نگهداری و انبار کالاهای مسروقه و نیز پنهان کردن دخترانی که از سوی دزدان دریایی اسیر شده اند، بوده است . دهانه این غار حدودا ۱۰ مترعرض و پنج متر ارتفاع دارد ، برای ورود قایقها بسیارمناسب است ، درداخل این غار که از جاهای دیدنی الانیا ست می توان سنگهای رنگارنگی که مانند گنبد مساجد روی انسان را می پوشاند و نیز تاریکی مسیر شمال را مشاهده نمود .
سپادره در آلانیا ترکیه
یکی از زیباترین و بکرترین دیدنی های طبیعی شهر آلانیا ، دره سپادره در آلانیا می باشد . این منطقه زیبا که در فاصله ۴۰ کیلومتری مرکز شهر آلانیا قرار گرفته است از لحاظ طبیعی بسیار زیبا می باشد . آبشاری که از بالای کوی پایین می آیدو در مسیر دره جریان دارد و در انتها نیر به محوطه بکر و سرسبزی منتهی می گردد . روی مسیر دره برای پیاده روی مسیری پلکانی تعبه شده است که می توانید قدم بزنید و از طببعت زیبا لذت ببرید و در محوطه پارک مانندی که در کنار برکه در پایین این محوطه قرار دارد نیز رستورانی برای پذیرایی شما مهیا شده است . بدون شک این منطقه جزو زیباترین دیدنیهای آلانیا می باشد . حتماٌ در طول مدت اقامت خود در آلانیا از این منطقه دیدن کنید .
دیم چای در آلانیا ترکیه
یکی از زیباتزین دیدنی های آلانیا و تفریحی ترین مکان های این شهر برای توریست ها رودخانه دیم چای در آلانیا می باشد . رودخانه دیم چای به طول ۲۰۰ کیلومتر از قونیه به سمت دریای مدینرانه در جریان می باشد . رودخانه دیم چای علاوه بر نقش مهمی که در سرسبزی محیط اطراف خود دارد ، در جذب توریست ها به این محوطه نیز نقش مهمی دارد . تعداد زیادی رستوران در کنار این رودخانه قرار دارند که تخت های چوبی و آلاچیق های زیبایی برای تردد مسافرین روی آب رودخانه دیم چای قرارداده اند .شما می توانید داخل آلاچیق روی آب رودخانه بشینید و غذا خود را میل کنید و از محیط اطراف لذت ببرید .
پارک آبی آلانیا از جذابیت های توریستی آلانیا
در شهر آلانیا نیز مانند تمام شهرهای ساحلی ترکیه ، برای علاقمندان به سرسره ها و بازیهای آبی ، دو پارک آبی قرار دارد . اولین پارک آبی در آلانیا که قدیمی میباشد ، در مرکز شهر آلانیا خیابان آتاتورک منطقه داملاتاش واقع شده است . این پارک آبی با اینکه خیلی بزرگ نیست اما در طول فصل تابستان بسیار شلوغ میشود و به دلیل محلی که واقع شده است دسترسی به آن بسیار راحت می باشد .
دومین پارک آبی آلانیا با ظرفین ۲۰۰۰ نفر در منطقه اوکوجالار آلانیا واقع شده است . این پارک آبی که یکی از بزرگترین پارک های آبی منطقه ارطراف دریای مدیترانه می باشد ، برای کودکان و بزرگسالان سرسره ها . استخر های متنوع و گوناگونی دارد علاوه بر این در این مجتمع یک هتل ۵ ستاره با نام واتر پلنت نیز قرار گرفته است .
قلعه سرخ درآلانیا
اين قلعه كه نام خود را از آجر های قرمز رنگی که در ساخت آن به کار رفته گرفته است ، در سال ۱۲۲۶ ساخته شده است . بلندی قلعه سرخ به ۳۳ متر می رسد و در کنار اسکله آلانیا قرار گرفته است . در قرن سیزدهم به منظور محافظت از اسکله در حملات دریایی و به دستور ساطان کیقباد سلجوقی ساخته شده است . اين قلعه ۸ ضلعي داراي ۵ طبقه است . از وسط طبقه همكف تا طبقه پنجم يك پلكان وجود دارد . این بنا که جزو دیدنی های آلانیا می باشد در سال ۱۹۵۰ بازسازی شد و از سال ۱۹۷۹ در معرض دید عموم قرار گرفته است .طبقه اول این بنا به عنوان موزه آلانیا مورد استفاده قرار گرفته است .
مسجد امير بدرالدين در آلانیا Prince Badr Eddin Mosque
این مسجد كه امروز مسجد آندیزلی Andızlı نیز نامیده میشود در سال ۱۲۲۷ بدستور امیر بدرالدین ساخته شده است و نام آن به این جهت مسجد امیر بدرالدین نامیده میشده است . علاوه بر قدمت این مسجد ، در این مسجد یك مناره سنگی ساخته شده است که خیلی بلند نیست و منبر این مسجد نیز کنده کاری شده است ویکی از با ارزش ترین نمونه های کنده کاری مربوط به دوران سلجوقی می باشد .
قلعه آلانیا alanya-castle
قلعه آلانیا تنها قلعه باقیمانده از دوران سلجوقی است كه تا به امروز حفاظت شده است . در سال ۱۲۲۵ در محل خرابه های قلعه روم ، از سوی سلطان سلجوقی علاء الدین كیقباد قلعه جدیدی ساخته شده است . این قلعه دارای ۸۳ برج و ۱۴۰ كنگره بوده است و جزو دیدنی های آلانیا به شمار می رود .این قلعه که روی صخره واقع شده است در بلند ترین بخش ها ۲۵۰ متر ارتفاع دارد . در سال ۲۰۰۹ میلادی قلعه آلانیا در لیست اماکن تاریخی یونیسکو ثبت گردیده است . در اطراف قلعه آلانیا رستورانهای متعددی قرار گرفته اند و این محل را تبدیل به مکانی توریستی نموده اند . می توانید برای صرف غذا و یا نوشیدنی در این رستوران ها توقفی داشته باشید و از منظره بی نظیر قلعه آلانیا لذت ببرید .
مراکز خرید آلانبا
مرکز خرید مارکامیکس آلانیا
مرکز خرید مارکامیکس آلانیا Markamix Shopping center تعداد مراکز خرید آلانیا با تجه به توسعه شهر در حال افزایش است و این موضوع رفاه گردشگران را بهمراه دارد . خوشبختانه این مراکز خرید با مدرن ترین امکانات روز دنیا تجهیز می شوند و اکثر برندهای معروف دنیا در آنها شعبه دارند .
مرکز خرید پلومریا آلانیا بهترین مکان برای خرید در آلانیا ترکیه و عکس
مرکز خرید پلومریا آلانیا Plumeria mall in Alanya شهر توریستی آلانیا ترکیه در جلب رضایت توریستان بسیار موفق است .مراکز خرید این شهر بسیار شیک و مدرن هستند .
مرکز خرید آلانیوم آلانیا
مرکز خرید آلانیوم آلانیا Alanyum Shopping Centre Alanya خرید در ترکیه و خصوصا آلانیا از سرگرمی های شما در ترکیه خواهد بود .

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه ها از نویسندگان آنها، و نه لزوما دیدگاه های پورتال bookyourtravel اینترنت. درخواست از توهین، ادای سوگند و بیان مبتذل خودداری کنند. ما حق هر نظر را حذف کنید بدون توضیحات اطلاع قبلی.

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. فیلد ها مورد نیاز با امضا *

*
*