آنتالیا

آنتالیا

آنتالیا نام مرکز استان آنتالیا و از شهرهای مهم و توریستی کشور ترکیه است. این شهر که به عنوان مرکز گردشگری و تفریحی ترکیه محسوب می‌شود، جاذبه‌های فراوانی دارد: بلوارهای زیبا با درختان نخل و لنگرگاه‌های تماشایی، محله‌های قدیمی با بافت خاص و کوچه‌های تنگ و پیچ‌ در پیچ، سواحل زیبا و بیش از ٣٠٠ روز آفتابی در طول سال، آنتالیا را به بهشت گردشگران بدل کرده است.
این شهر در سال ١٥٩ پیش از میلاد، توسط آتالوس بنا نهاده شد. می‌گویند آتالوس به سردارانش دستور داده بود بهشت روی زمین را پیدا کنند تا روی آن شهری برای مردمش بسازد. به همین دلیل است که آن را آنتالیا می‌خوانند: آنتالیا یعنی شهر آتالوس.
بهترین وقت سفر
آنتالیا آب و هوای مدیترانه‌ای دارد؛ تابستان‌هایش آفتابی و زمستان‌هایش معتدل‌ و گاه بارانی‌اند؛ سواحل جذابش از فروردین تا آبان برای شنا مناسبند و بیش از ٣٠٠ روز در سال، هوا آفتابی است.
ماه اردیبهشت، وقتی که گرمای هوا نفس آدم را بند نمی‌آورد و در عین حال، حمام آفتاب هم می‌شود گرفت، بهترین وقت رفتن به آنتالیاست.
موزه‌ها و بناهای قدیمی
ییولی مناره و بازار
مناره‌ی زیبا و ممتاز ییولی، به دستور سلطان کیغباد اول سلجوقی و در اوایل سده‌ی سیزدهم، در کنار مسجدی ساخته شده که بنایش پیش‌ترها کلیسایی بوده است. این مناره‌ی شیاردار، در اولین نگاه مانند یک بنای یادبود چشم‌نواز است که از نمادهای شهر هم به شمار می‌رود. کف این مناره از بنای مسجد جدا است و به شکل مربع سنگفرش شده و بدنه‌اش آجری‌ست. هشت نیم‌استوانه‌ای که بدنه‌ی این مناره را تشکیل می‌دهند، آجرهای سرخ و چین‌های فیروزه‌ای دارند.
کاله‌ایچی (آنتالیای قدیم)
شهر قدیمی آنتالیا را رومی‌ها بنا کرده‌اند؛ با دیوارهای بلندی که به دریا می‌رسند و نگهبان‌هایی که حفاظتش می‌کردند؛ به همین خاطر است که آن را کاله‌ایچی یا قلعه می‌نامند.
کاله‌ایچی که در دوره‌ی سلجوقی توسعه یافت و به بندرگاه مهمی تبدیل شد، از آثار تاریخی چشم‌گیر این منطقه به شمار می‌رود و پیوند زیبایی میان گذشته و حال دارد. طرح و ساختار خانه‌های باستانی قلعه، نه تنها از نظر معماری جالب توجه است، بلکه شیوه‌ی زندگی، آداب و سنت‌ها و روابط اجتماعی مردم آن زمان را هم نشان می‌دهد.
خانه‌های گوناگونی که قدرت اقتصادی مالکان آن زمان را نشان می‌دهند، همه از چوب و سنگ ساخته شده‌اند و دو در ورودی دارند، یکی رو به خیابان با پنجره‌های اندک و دیگری به سمت باغچه با در و پنجره‌های بیشتر؛ با آشپزخانه و انبار و اتاق‌های خدمتکاران در طبقه‌ی پایین و اتاق‌های مجلل‌تر طبقه‌ی بالا که به صاحب‌خانه تعلق داشتند.
خانه‌های این قلعه را بدون تغییر در سبک معماری بازسازی کرده‌اند و به عنوان مراکز تفریحی و اقامت‌گاه‌های توریستی از آن‌ها استفاده می‌کنند.
در کاله‌ایچی انواع فروشگاه‌ها، کافه‌ها، رستوران‌ها و امکاناتی برای قایق‌رانی فراهم شده است.

مسجد کسیک
ساختمان این بنا در قرن پنجم میلادی و به عنوان کلیسایی برای مریم مقدس ساخته شد و در زمان بایزید دوم، شخصی به نام شاهزاده کورکوت آن را به مسجد تبدیل کرد؛ از این روی است که آن را مسجد کورکوت و یا مسجد کبیر هم می‌نامند. محراب مسجد از جمله قسمت‌هایی است که به کلیسا اضافه شده. بعد از یک آتش‌سوزی در سال ١٨٩٦ که منجر به آسیب‌دیدگی و سوختگی قسمت چوبی بالای مناره‌ی مسجد شد، آن را به نام مسجد مناره بریده هم می‌شناسند.
موزه‌ی اینان کیراچ کاله‌ایچی
ساختمان اصلی این موزه، کاخی بازسازی شده است که از زیباترین ساختمان‌های آنتالیا به‌شمار می‌رود و داخلش، نمایشگاهی است از هنر مربوط به دوره‌ی عثمانی.
در ساختمان کناری این موزه که زمانی کلیسا بوده هم مجموعه‌ی زیبایی از سرامیک‌های ترکی گردآوری شده است.
موزه‌ی آنتالیا
موزه‌ی آنتالیا با تراموا به سادگی قابل دسترس است؛ ارزان و سریع. با تراموا که به آن‌جا بروید، می‌توانید وقتی که صرفه‌جویی کرده‌اید را بگذارید روی زمانی که برای بازدید از موزه برنامه‌ریزی کرده بودید. آثار سفالگری کوچک بر اساس دوره‌های تاریخی سنگ و مفرغ، میسنی، کلاسیک و هلنیستی یونان مرتب شده‌اند و مجسمه‌های زیبا، حتی برای کسانی که به اسطوره‌های یونانی علاقه‌ای ندارند هم جذابند.
آسپندوس
شهر تاریخی آسپندوس در فاصله‌ی ٤٨ کیلومتری شرق آنتالیا واقع شده و از طریق جاده‌ی آسفالتی با این شهر در ارتباط است. اسم قدیم شهر اسوادییس بوده، در قرن هفتم قبل از میلاد بنا شده و شاهد حکومت و فرمانروایی عثمانی‌ها، سلجوقیان، امپراطوری بیزانس، اسکندر مقدونی و… بوده است. دیوارهای شهر آسپندوس را در دوره‌ی هلنیستی ساخته و در دوره‌ی بیزانس و رومی‌ها بازسازی کرده‌اند. بناهای تاریخی این شهر به دو قسمت ساختمان‌های بالادستی و پایین‌دستی شهر تقسیم می‌شوند. در میان ساختمان‌های بالا دستی شهر می‌توان به اکسدرا، نیمفیوم و ساختمان اجتماعات کاخ و میدان تجمع آن اشاره کرد و در پایین‌دست شهر معبد، آب‌راهه، حمام‌ها، استادیوم و ساختمان تئاتر قرار دارد. ساختمان تئاتر، مهم‌ترین بنای این شهر تاریخی است و مرکزی هنری از آن ساخته. این ساختمان که گنجایش ١٥٠٠٠ نفر را دارد، در دوره‌ی سلجوقی به عنوان کاروان‌سرا مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
حمام‌ها
قدیمی‌ترین حمام در کاله‌ایچی، حمام هفتصد ساله‌ی بالیک پازاری است که خدمات شستشو و ماساژ با روغن و صابون دارند. حمام دیگر، حمام صفاست که ماساژورهای باتجربه‌تری دارد و بیشتر معماری ساختمانش هم به سده‌ی سیزدهم باز می‌گردد.
سواحل و پارک‌های آبی
آنتالیا جز سواحل خصوصی متعدد و مدرن، دو ساحل عمومی هم دارد. ساحل شنی لارا در ١٢ کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر، بهترین محل شنا است و میزبان خوبی برای جشنواره‌ی تابستانی موسیقی؛ ساحل سنگی کنی‌آلتی یا ساحل چند فرهنگی هم دیگر ساحل عمومی شهر است که با مرکز شهر فاصله‌ی چندانی ندارد و بیشتر بومی‌های آنتالیا، از آن‌جا استفاده می‌کنند.
غرب ساحل کنی‌آلتی، یکی از زیباترین مراکز تفریحی آبی ترکیه است؛ اکوالند علاوه بر بازی‌های جذاب و هیجان‌انگیز آبی، نمایش‌ها و مسابقات جالب و برنامه‌ی جذاب نمایش دلفین هم دارد.
در ٦ کیلومتری جنوب آنتالیا، ددمن آکوا پارک قرار گرفته که بزرگ‌ترین پارک آبی خاور میانه است و سرسره‌های آبی، امواج مصنوعی و استخرهای متعدد دارد.
گردش با قایق‌های تفریحی
کرجی‌های بادی تفریحی از بندرگاه رومی کاله‌ایچی راه می‌افتند و تا کمر، فاسلیس، الیمپوس، کاله و کاش هم می‌روند. در گردش‌های طولانی‌تر، بازدید از آبشار دودن و خلیج جزیره‌های آنتالیا و شنا در سواحل هم در برنامه خواهد بود.
بعضی از تورهای گردش با کشتی، شامل ناهار هم می‌شود که بهتر است قبل از سفارش، در مورد کیفیت و نوع غذا هم سوال کنید.
غذا و باقی قضایا
غذا در آنتالیا ارزان است و پیش‌خدمت‌ها خوش‌اخلاق. غذاهای دریایی این شهر ساحلی خوش‌مزه‌اند، اما معروف‌ترین غذا، سالادی است به اسم پیاز که با لوبیای پخته، سیر، گردو، روغن زیتون و پیاز درست می‌شود. شیش‌کوفته، تاندیر کباب و انواع غذاهای مدیترانه‌ای سرد با روغن زیتون، از دیگر غذاهای محبوب آنتالیا هستند.
اولکر فیرین و کافه
در این شیرینی فروشی مدرن که انواع شیرینی‌های سنتی را هم سرو می‌کند، باید مواظب بود که در خرید سوبیت (کرم گردویی) و باقلوای پسته افراط نکرد، چون بر عکس ظاهرشان، شیرینی‌هایی سنگین و پرکالری‌اند.
کن‌کن پیده یمک سالونو
کن‌کن، جایی ارزان است و محیط شادی هم دارد. شوربا، پیده و دلمه‌ی آدانای این رستوران، خوشمزه و لذیذند.
کنوکزاده کوناغی
این رستوران دوست داشتنی با نیمکت‌ها و نقاشی‌های بومی استرالیایی‌اش را یک خانم هلندی مهربان اداره می‌کند. غذاهای ترکی این رستوران سریع آماده می‌شوند و پای سیب خوشمزه‌ای هم دارد.
رستوران حسن آقا
سفره‌خانه‌ای زیباست که غذاهایش را در باغ سرو می‌کند و شب‌های آخر هفته در آن‌جا موسیقی زنده هم اجرا می‌شود. غذاهای اصلی این رستوران، کوفته و مخلوط کبابی هستند و غذاهای گیاهی هم سرو می‌کند.
رستوران ٧ محمد
یکی از رستوران های زیبای شهر است که ٧ سالن غذاخوری داخل و خارج از ساختمان دارد و بر فراز تپه‌ای با چشم‌انداز کنیاآلتی و خلیج واقع شده. این رستوران غذاهای کبابی خوش‌مزه‌ای دارد که نظیرشان در رستوران‌های دیگر سخت پیدا می‌شود.
رستوران اکیجی
رستورانی است با چشم‌اندازی بی‌نظیر به بندرگاه، آشپزخانه‌ای بی‌عیب، سرویس خوب و غذایی عالی. تاس‌کباب ماهی و ماهی شور پخته، غذاهای مخصوص این رستوران‌اند. اکیجی، چند قایق شناور دارد که از آن‌ها هم به عنوان سالن غذاخوری استفاده می‌کند.
رفت و آمد
اتوبوس‌های آنتالیا، شهر را به خوبی پوشش می‌دهند و کرایه‌هایشان هم ارزان است. بیشتر اتوبوس‌ها تهویه و تلویزیون هم دارند.
علاوه بر اتوبوس‌های عمومی، آنتالیا دولموش هم دارد. دولموش در لغت به معنی پر شده است و ممکن است یک تاکسی بزرگ، تاکسی معمولی یا مینی‌بوسی باشد که در یک مسیر معین حرکت می‌کند. دولموش‌های آنتالیا منتظر پر شدن نمی‌مانند و سر وقت راه می‌افتند، اما ممکن است در طول مسیر، برای مسافر سوار کردن زیاد معطل کنند.
ایستگاه تاکسی در آنتالیا فت و فراوان پیدا می‌شود، اما کرایه‌ها زیاد ارزان نیست، تازه از دوازده شب تا ٦ صبح، یک و نیم برابر هم بیشتر می‌شود.
راننده‌تاکسی‌ها معمولاً قبول می‌کنند که توریست‌ها را در شهر بچرخانند. البته جز کرایه، پول بنزین را هم می‌گیرند؛ اما خوب، اگر هزینه‌اش مهم نباشد، سفری است که به رفتن‌اش می‌ارزد.
خط تراموای آنتالیا، هدیه‌ای است از طرف شهر نورنبرگ آلمان. این ترموا، مسیر بین ساحل غربی کنی‌آلتی و موزه‌ی آنتالیا؛ و شرق مرکز شهر را طی٣٠ دقیقه می‌پیماید؛ هم کرایه‌ای ارزان دارد و هم منظره‌ای تماشایی از زیباترین دیدنی‌های مرکز شهر.

پاسخی بگذارید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه ها از نویسندگان آنها، و نه لزوما دیدگاه های پورتال bookyourtravel اینترنت. درخواست از توهین، ادای سوگند و بیان مبتذل خودداری کنند. ما حق هر نظر را حذف کنید بدون توضیحات اطلاع قبلی.

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. فیلد ها مورد نیاز با امضا *

*
*