استانبول

استانبول

استانبول

استانبول (به ترکی استانبولی: İstanbul) یا قسطنطنیه بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگهٔ بسفر دو قارهٔ آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است.
این کلان شهر به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال ۲۰۱۰ انتخاب شده‌است. همچنین از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان به شمار می‌رود.
آب و هوا
تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد، بارانی و برفی ویژگی آب و هوای استانبول است. میزان بارش سالیانه استانبول به طور میانگین ۸۷۰ میلی‌متر است. میزان رطوبت نیز اغلب زیاد است.
به طور متوسط بیشترین درجه حرارت در طول ماه‌های مختلف زمستان بین ۷ درجه سلسیوس (۴۶ درجه فارنهایت) و ۹ درجه سلسیوس (۵۰ درجه فارنهایت) است. بارش برف در استانبول برای یک یا دو هفته در طول فصل زمستان عادی است؛ اما یکی از این بارش‌ها می‌تواند سنگین باشد. غالباً این بارش در بین ماه‌های دسامبر و مارس رخ می‌دهد.
در ماه‌های تابستان ازژوئن تا انتهای سپتامبر به طور میانگین درجه حرارت روزها از ۲۸ سلسیوس (۸۲ درجه فارنهایت) شروع می‌شود. گرمترین ماه، ژوئیه با متوسط درجه حرارت ۲۳٫۲ درجه سلسیوس و سردترین ماه، ژانویه با متوسط درجه حرارت ۵٫۴ درجه سلسیوس است. بالاترین درجه حرارت ثبت شده در استانبول ۴۰٫۵ درجه سلسیوس (۱۰۵ درجه فارنهایت) در آگوست سال ۲۰۰۰ و پائین‌ترین درجه حرارت -۱۶٫۱ درجه سلسیوس (۳ درجه فارنهایت) در فوریه سال ۱۹۲۷ بوده‌است.
این شهر تا حدودی بادخیز است و به طور متوسط (میانگین) سرعت بادی حدود ۱۷ کیلومتر در ساعت دارد. تابستان خشک‌ترین فصل است، هر چند تابستانها هم بارش باران وجود دارد.
دیدنی‌های استانبول
موزه‌ی ایا صوفیه
ایا صوفیه، در ابتدا کلیسایی بود که توسط کنستانتین بزرگ بنا نهاده شد و بعدها در قرن ۶ میلادی، جاستین اول آن را بازسازی کرد . در میانه‌ی قرن ۱۵ میلادی با افزودن مناره‌ها، این بنا را به مسجد تبدیل کردند. امروزه ساختمان باشکوه آن با گنبدی بزرگ به ارتفاع ۵۶ متر، به صورت موزه‌ای در آمده است که هنرهای اسلامی و مسیحی و همچنین نمونه‌هایی عالی از موزاییک‌های بیزانسی را به نمایش گذاشته است. این قصر به مدت ۱۰۰۰ سال، مایه‌ی افتخار امپراتوری روم شرقی و از بزرگ‌ترین کلیساهای جهان بوده است.
مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)
این مسجد قرن هفدهمی که نزدیک ایا صوفیه است، به خاطر کاشی‌های آبی رنگ بسیار زیبایی که دیوارهایش را پوشانده، معروف شده است. شش مناره‌ی باریک این مسجد، آن را از دیگر مسجدها متمایز می‌کند. مسجد آبی به دست آقا محمد معمار، معمار معروف ترکی و به دستور سلطان احمد اول، طی ۷ سال ساخته شد. این مسجد، معروف‌ترین مسجد شهر است و در میدان سلطان احمد قرار دارد.
میدان سلطان احمد، صحنه‌ی مسابقه‌های اسب‌دوانی و کالسکه‌رانی و مرکز زندگی شهری امپراتوری روم شرقی بوده است. نام سلطان احمد است، چرا که مقابل مسجد آبی ( مسجد سلطان احمد) قرار دارد. امروزه در قسمت جنوب غربی میدان، می‌توان بقایای دیوارهای میدان اسب‌دوانی را به وضوح مشاهده کرد. این مکان هر روز باز است.
توپ‌کاپی
توپ‌کاپی، نخستین کاخ عثمانی است که بعد از فتح بزرگ امپراتوری، در قرن ۱۵ میلادی به دستور محمد دوم ساخته شد. کاخ توپ‌کاپی، در محل تلاقی تنگه‌ی بُسفُر، گلدن هورن و دریای مرمره قرار گرفته است؛ مکانی که بنای شهر استانبول -برای اولین بار در دوران باستان و توسط رئیس مگاریان‌ها، بیاز- در سده‌ی هفتم پیش از میلاد، در آن گذاشته شد. این کاخ، یکی از زیباترین مناظر استانبول را دارد. برعکس کاخ‌های اروپایی، توپ‌کاپی تنها یک ساختمان ساده‌ی تاریخی نیست، بلکه مجموعه‌‌ای است، که از چندین کلاه‌فرنگی و باغ، بر نوک یک شبه جزیره‌ی تاریخی و در مدخل گلدن هورن ساخته شده است. سلطان‌های عثمانی برای مدت ۴۰۰ سال در توپ‌کاپی زندگی کردند. در اوج دوران شکوفایی، ۸ تا ۱۰ هزار نفر در این کاخ زندگی می‌کردند که بیشترشان سربازهای پیاده نظام بودند.
در سال ۱۹۲۴ این کاخ تبدیل به موزه شد و امروزه یکی از جالب‌ترین موزه‌های جهان به شمار می‌رود. دیدنی‌ترین تالارهای توپ‌کاپی؛ خزانه‌داری، آثار مذهبی اسلامی، لباس‌های سلطان‌ها، دیوان، حرم، آشپزخانه‌هاو سالن ظروف چینی‌اند.
کاخ دلما بهچه
قصر دلما بهچه، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری استانبول، از سال ١٨٥٦ تا زمان تاسیس جمهوری مدرن ترکیه، مرکز اداری امپراطوری عثمانی بوده است و بعد از آن هم آتاتورک به عنوان محل دیدار با میهمانان خارجی و تصویب بسیاری از قراردادهای مهم ترکیه‌ی جدید از این کاخ استفاده می‌کرد.
دلما بهچه که در زبان ترکی استانبولی به معنای باغ پربار است، در میان باغی بزرگ به سبک فرانسوی بنا شده و ساختمان آن به خاطر کیفیت منحصربه‌فرد تزیینات سبک روکوکو، راه‌پله‌ی کریستالی و سالن پذیرایی وسیعی با چلچراغ چهارهزار کیلوگرمی هدیه‌ی ملکه ویکتوریا معروف است. دلما بهچه ترکیبی منحصر به فرد و دیدنی است از سبک‌های مختلف هنری: مبلمان زیبا، فرش‌های لوکس، پرده‌های ابریشمی و شمعدان‌های کریستال ِچک و باکارا.
مصطفی کمال آتاتورک، بنیان‌گذار جمهوری جدید ترکیه، آخرین روزهای عمر خود را در این کاخ گذراند. اتاق وی را تا امروز به همان شکل سابق نگه‌داشته‌اند و ساعت این اتاق هم از زمان مرگ آتاتورک تا به حال، در همان ساعت باقی مانده است: ساعت نه و ده‌دقیقه‌ی روز دهم نوامبر سال ۱۹۳۸.
مسجد سلیمانیه
مسجد سلیمانیه، از آثار برجسته‌ی هنر معماری عثمانی‌ها به شمار می‌رود که در قرن ۱۶ میلادی توسط معمار معروف عثمانی -معمار سینان- برای سلطان سلیمان ساخته شد. این مسجد، بالای تپه‌ای در بخش قدیمی شهر و بالای گلدن هورن قرار دارد. مقبره‌ی سلطان و زنش، هورم و معمار سینان هم در محوطه‌ی مسجد واقع شده. سلیمانیه، بزرگ‌ترین مسجد استانبول است.
ورودی: ندارد
کیز کولسی ( برج دوشیزه)
این برج سنگی که بر روی صخره‌های تنگه‌ی بسفر قرار دارد، اولین بار در سده‌ی چهارم پیش از میلاد و برای کنترل رفت و آمد کشتی‌های ایرانی توسط مردم یونان ساخته شد و در سده‌‌ی دوازدهم میلادی، امپراتور روم شرقی- مانوئل کومنوس- ساختمان‌اش را بازسازی کرد تا از آن به عنوان زندان و فانوس دریایی استفاده کند.
داستان‌ها و افسانه‌های زیادی در مورد ساختن و موارد استفاده‌ی برج دوشیزه وجود دارد. طبق محبوب‌ترین این افسانه‌ها، یک پیش‌گو به سلطان خبر می‌دهد که محبوب‌ترین دختری که دارد، روز تولد هیجده‌سالگی‌اش با نیش ماری کشته می‌شود. سلطان برای جلوگیری از به وقوع پیوستن این پیش‌گویی، در میان دریا برجی می‌سازد تا هیچ ماری نتواند به آن راه پیدا کند. دختر تا روز تولد هیجده سالگی‌اش در این برج می‌ماند. صبح آن روز، سلطان با سبدی میوه به دیدن دخترش می‌رود، غافل از این که یک افعی در سبد پنهان شده و دختر، طبق پیشگویی، با نیش افعی می‌میرد.
کیز کولسی هم رستوران دارد، هم گاهی در آن کنسرت و برنامه‌های دیگر اجرا می‌شود. قایق‌سواری روی تنگه‌ی بُسفُر هم خالی از لطف نیست.
مینیاتورک
مینیاتورک، همان‌طور که از اسمش پیداست، نسخه‌‌ی کوچک و مینیاتوری معماری ترک است. صد و پنج ساختمان کوچک و ظریف این پارک تفریحی، به اندازه‌ی یک‌ بیست و پنجم اندازه‌ی واقعی ساخته شده‌اند. حدود نیمی از این مدل‌ها مربوط به ساختمان‌های استانبول و بقیه از آناتولی و قلمروهای عثمانی خارج از ترکیه هستند. ساخت این پارک در سال ۲۰۰۱ آغاز شد و مساحت آن شصت هزار متر مربع است. فضای سبز دور و بر هر مدل هم درست شبیه به ساختمان اصلی طراحی شده.
از دیگر امکانات پارک می‌توان به یک آمفی‌تئاتر ۴۰۰ نفره، سوغاتی ‌فروشی، زمین بازی کودکان، یک شطرنج بزرگ و یک هزارتوی سرگرم‌کننده اشاره کرد.
بازیلیکا سیسترن
آب‌انبار عظیم و وهم‌انگیز سیسترن در زبان ترکی «یرباتان سارایی» (به معنای قصر غرق شده) نامیده می‌شود و روبه‌روی مسجد سلطان احمد واقع شده. ورودی آن کوچک و کم نام و نشان است. از پله‌ها که پایین بروید، فضای بزرگ و تاریکی پیش رویتان باز می‌شود که پر از ستون‌های زیباست و موسیقی هیجان‌انگیزی هم با صدای بلند در آن پخش می‌شود. مسیر بازدیدکنندگان روی حوضچه‌ای ساخته شده که پر از ماهی‌های ریز و درشتی است که این‌طرف و آن‌طرف شنا می‌کنند. دو سرستون بی‌نظیر هم از سر مدوسا با شرح و تفصیلات در این محوطه وجود دارد.
بنای سیسترن متعلق به سال ۵۳۲ پس از میلاد است و مدتی هم به عنوان کاروان‌سرای تاجران ابریشم مورد استفاده قرار می‌گرفته. ستون‌های بسیار این ساختمان را رومی‌ها از پرستشگاه‌های پاگان جمع‌آوری کرده‌اند و به همین دلیل است که هر کدام از آن‌ها یک شکل دارند. به محض ورود به زیرزمین، بخش کوچکی را می‌بینید که می‌توانید لباس‌های عثمانی بپوشید و در بک‌گراند حرم‌سرای سلطان، عکس یادگاری بگیرید؛ یادگاری فراموش‌نشدنی از سفر به استانبول!
موزه‌ی باستان‌شناسی
مجموعه‌های موزه‌ی باستان‌شناسی، در قرن ۱۹، توسط معمار معروف، والوری و با تلاش‌های ویژه‌ی نقاش معروف ترکی، عثمان حمیدبی ساخته شدند. این مجموعه‌ها شامل کلاه‌فرنگی کاشی‌کاری شده‌ی نفیس، موزه‌ی آثار باستانی شرقی و نمایشگاهی برای مجموعه‌ی بزرگی از هنرها و کارهای مربوط به دوران یونان و رم باستان و دیگر تمدن‌های آناتولیایی که قدمت‌شان به سده‌ی ششم قبل از میلاد باز می‌گردد، است. تابوت آهکی اسکندر، دختران عزادار، تابوت‌های باستانی و چندین اثر دیگر که در حفاری‌های سیدون کشف شده‌اند، از پر ارزش‌ترین آثار این موزه هستند.
موزه‌ی باستان‌شناسی شرق کهن، در سال ۱۹۱۷ توسط خلیل الدم‌بی طراحی و در همین سال افتتاح شد. این مجموعه ۱۵۰۰۰ قطعه‌ی باستان‌شناسی از دوران میان‌رودان، آناتولی پیش از یونان، آشوریان، سومریان، اکدیان، بابلیان، مصر باستان و فرهنگ عرب پیش از اسلام را به نمایش گذاشته است. موزه‌ی باستان‌شناسی با بیش از یک میلیون اثر، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های دنیا به شمار می‌رود.
برج گالاتا
برج گالاتا با ارتفاع ۵۵ متر، نمای وسیعی از قسمت قدیمی استانبول را نشان می‌دهد. این برج توسط ژنوس به عنوان دیوار دفاعی ناحیه‌ی گالاتا در مقابل رومی‌ها ساخته شد. ژنوس با روم شرقی رابطه‌ی تجاری داشت و از این برج برای نظارت بر بندرگاهش در گلدن هورن استفاده می‌کرد. بعد از فتح کنستانتینو‌پول توسط سلطان محمد دوم، از این مکان برای دیده‌بانی در برابر آتش‌سوزی‌های ناگهانی استفاده شد. امروزه برج گالاتا رستوران هم دارد و برای بالا و پایین رفتن از آن، آسانسور ساخته‌اند، هر چند هنوز هم برای رفتن به تراس و دیدن مناظر زیبای آن‌جا، باید از سه طبقه پله بالا رفت.
موزه‌ی سدبرک حانیم
موزه‌ی سدبرک حانیم در سال ۱۹۸۰ در منطقه‌ی تاریخی آذری‌ها، در مقابل تنگه‌ی بسفر تأسیس شد. ساختمان سه طبقه‌ی بسیار زیبای آن، از نمونه‌های به جا مانده‌ از خانه‌های کهن عثمانی است. مجموعه‌ی پر ارزشی از هنرهای آناتولیایی، شامل عتیقه‌ها و آثاری با قدمت بیش از ۸ هزار سال در این‌جا به نمایش گذاشته شده است. ضمناً این موزه، اولین موزه‌ی خصوصی ترکیه هم به شمار می‌رود.
قصر ییلدیز
قصر ییلدیز، یکی از آخرین اقامت‌گاه‌های سلطان‌های عثمانی بوده که در اواخر قرن ۱۹ میلادی توسط عبدالحمید دوم تکمیل شد. ساختمان شاله که خواب‌گاه سلاطین به شمار می‌رفته، یکی از بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین ساختمان‌های این قصر است. قصر ییلدیز، به عنوان چهارمین قصر عثمانی بعد از فتح استانبول ساخته شد. این ساختمان‌ها، در داخل یک پارک بسیار بزرگ از گل‌های لاله و انواع گیاهان و درختان- که از نقاط مختلف دنیا گردآوری شده‌اند- قرار دارند. این کاخ، یکی از زیبا‌ترین مناظر واقع در حاشیه تنگه‌ی بُسفُر را تشکیل می‌دهد.
حمام چمبرلیتاش
این حمام، نزدیک بازار بزرگ و در مقابل ستون چمبرلیتاش قرار گرفته. این ستون را معمار سینان در سال ۱۵۸۴ برای نوربانو سلطان و همسرش- سلیم دوم- ساخته است.
حمام چمبرلیتاش، در ابتدا هم بخش زنانه داشت و هم مردانه. در قرن نوزدهم میلادی و در زمان سلطنت سلطان عبدالعزیز، برای عریض کردن خیابان، بخش زنانه‌ی حمام ویران شد. به تازگی قسمت زنانه بازسازی شده، اما ورودی آن با بخش مردانه یکی است. رختکن حمام، با گنبدی مسقف شده و به سوگوکلوک (قسمت سرد) معروف است. قسمت گرم حمام، ۳۸ حوض جداگانه دارد.
پارک امیرگان
پارک امیرگان، پارکی تاریخی است که در امیرگان، در همسایگی تنگه‌ی بسفر و در ناحیه‌ی ساریر استانبول واقع شده و یکی از بزرگترین پارک‌های عمومی استانبول به شمار می‌رود.
درختان کاج سنگی، کاج ترکی، کاج حلب، کاج آبی، کاج سپید شرقی، کاج دریایی، سرو ژاپنی، صنوبر نروژی، صنوبر آبی، سرو اطلس، سرو هیمالیایی، سرو لبنانی، چنار، درخت زبان گنجشک، فندق، درخت بید بابل، بلوط مجار، صنوبر سپید کولورادو، درخت چهل سکه، سرو سرخ کالیفرنیا، درخت ماموت ساحلی و درخت کافور، از مهم‌ترین درخت‌های موجود در این پارک هستند.
آکواریوم استانبول
این آکواریوم در سال ۲۰۰۳ ساخته شده و از لحاظ اندازه و تنوع، یکی از بهترین آکواریوم‌های دنیا به شمار می‌رود. این مجموعه در مساحت ۲۲۰۰۰ مترمربع واقع شده و از ۶۲ تانک آب، ۱۵۰۰ گونه و در کل ۱۵۰۰۰ موجود زنده برخوردارست. تونل زیبا و چشم‌گیر آن، امکان ملاقات از نوع خیلی خیلی نزدیک را با جانواران آبزی به بازدیدکنندگان می‌دهد. این مجموعه سوغات‌فروشی، کافه تریا، رستوران، پارکینگ و البته یک سینمای پنج‌بعدی هم دارد.
ویالند
ویالند یک دیزنی‎لند به سبک استانبول است؛ در این پارک انواع سرگرمی‎ها، از ماجراجویی و بازی تا تاریخ‎نوردی یک‎جا جمع شده‎اند. بچه یا بزرگسال فرقی نمی‎کند؛ در ویالند برای هر سن و سلیقه‎ای یک تفریح هیجان‎انگیز پیدا می‎شود. غیر از این‎ها یک رستوران خوب، سینمای ۵بعدی و مرکز خرید هم دارد.
دلفیناریوم
خانه‌ی دلفین‌های استانبول، بزرگ‌ترین مجموعه‌ی مسقف نگهداری از دلفین‌ها در اروپاست که در سال ۲۰۰۸ در زمینی به مساحت بیش از هشت‌ هزار و پانصد متر مربع تاسیس شد. این مجموعه بخش‌های مختلفی دارد و علاوه بر تماشای بازی دلفین‌ها و حرکات بامزه‌شان، امکان غواصی و شنا با دلفین‌ها هم –در قبال پرداخت هزینه‌ی اضافی- برای مسافران فراهم شده.
غذا و باقی قضايا
کافه رستوران آلبورا
این رستوران در خیابان آکبیک قرار دارد و غذاهایی ترکی مانند هونکاربگندی (گولاش گوشت بره یا گوسفند به همراه بادمجان) و غذاهایی خارجی مانند تورتلینی سرو می‌شود.
رستوران علی بابا
محبوب‌ترین رستوران دریایی استانبول است و در نزدیکی ترمینال، روی بسفر قرار دارد.
اسیرلیک کانلیجا یوگوردو
از پل که وارد قسمت آسیایی استانبول بشوید، دهکده‌ی کانلیجا که ماستش معروف است را خواهید دید. این رستوران در میدان دهکده قرار دارد و بد نیست از غذاهایی که با ماست سرو می‌شوند سفارش دهید.
رستوران آسیتانه
بهترین غذاهای دوره‌ی عثمانی را این رستوران برای شما سرو می‌کند. غذاهای این رستوران عالی هستند و دلمه ویشنه (دلمه‌ی برگ مو با آلبالو) و یوفکادا کوزو (گوشت کبابی گوسفند با پنیر و اسفناج و نان) در آن‌جا، حرف ندارد.
مراکز خرید استانبول
برای خرید کردن در ترکیه، از بازارهای رنگارنگ و تودرتوی استانبول، بهتر پیدا نمی‌کنید. مهم‌ترین سوغات استانبول، فرش‌ها و قالی‌های ترکی‌اند؛ سنتی فرهنگی با تاریخی چند صد ساله. جز آن، انواع صنایع دستی، سفالینه‌ها، ظروف مسی و برنجی، قلیان و پارچه در میان مسافران طرفدار زیاد دارند. طلا و جواهرات، لباس‌های چرمی و غیر چرمی و البته انواع شیرینی‌ها و تنقلات هم در چمدان مسافرها جای زیادی اشغال می‌کنند.
بهترین بازارهای پارچه و لباس، در خیابان استقلال، خیابان جمهوریت و خیابان روملی پیدا می‌شوند. سراغ جدیدترین مدل‌های لباس، کیف، کفش و جواهرات را باید از مغازه‌های همین خیابان‌ها گرفت. به خصوص خیابان استقلال که پر است از برندهای خوش کیفیت اروپایی و ترک که اغلبشان یک بخش حراجی از پوشاک فصل‌های گذشته دارند. علاوه بر این‌ها، مرکز خرید آتاکوی گالریا در منطقه‌ی آتاکوی، آک‌مرکز در منطقه‌ی اتیلر، فروم استانبول در بایرام پاشا و مرکز خرید کاروسل در منطقه‌ی باکیرکوی هم با تنوع بی‌اندازه‌ی مغازه‌هایشان، همیشه پر از خریداران‌اند.
خیابان استقلال
خیابان استقلال را اگر نبینید، مثل این است که در پاریس باشید و به شانزلیزه سر نزنید. معروف ترین خیابان استانبول به طول ۳ کیلومتر که از میدان پرجنب و جوش تقسیم شروع می شود و دو طرف آن مملو از کافه، رستوران، بوتیک های خوشآ ب و رنگ و مراکز خرید است. انتهای خیابان هم حال و هوای دلچسبی دارد: مغازه هایی که سازهای قدیمی می فروشند، نقاشانی که آثارشان را حراج می کنند و لباس های دست دوز رنگارنگ. استقلال بهترین جا برای خرید هم زمان با پیاده روی،گردش و خوش گذرانی است؛ بی دلیل نیست که آخر هفته ها حدود سه میلیون نفر در روز از این خیابان بازدید می کنند. با همه جور وسایل نقلیه ی عمومی هم می توانید به میدان تقسیم برسید.
Kanyon
کانیون، مرکز خرید مشهور استانبول است که دسترسی خوب و راحتی از طریق مترو دارد. معماری خاص و زیبای این مرکزخرید، یک جایزه‌ی معماری مهم هم برده و سینمایی کروی‌شکل در میانش دارد که معمولاً فیلم‌های مهم روز را نمایش می‌دهد. کانیون مغازه‌های گران‌قیمتی دارد، ولی بوتیک‌هایش در دیگر مرکزخریدهای استانبول پیدا نمی‌شوند و برندهایی مثل بانانا ریپابلیک و آن تیلور را فقط همین‌جا می‌توانید پیدا کنید.
مرکزخرید کانیون رستوران‌های متنوع و خوشمزه‌ای هم دارد که با وجود گران بودن قیمت‌ها، نظیرشان جای دیگری وجود ندارد.
IstinyePark
ایستینیه پارک شاید مرکز خرید لوکس و گران‌قیمتی محسوب شود، اما بسیاری از برندهای قیمت مناسب را هم دارد. رستوران‌هایش بسیار خوب هستند و هر جور غذایی که فکرش را بکنید در آن‌ها پیدا می‌شود؛ از فست فودی مثل مک‌دونالد گرفته تا غذاهای ترکی و استیک‌های عالی فرانسوی و پاستاهای ایتالیایی. دسر و بستنی و شیرینی هم فراوان است. ولی در انتهای این مرکز خرید، بازاری هست که نباید آن را از دست داد؛ بازاری ساخته شده به سبک و سیاق سنتی ولی بسیار تمیز، لوکس و شیک که در آن پنیر و نان و سبزیجات و گوشت و… می‌فروشند.‏
یادتان باشد که نزدیک این مرکزخرید ایستگاه مترو وجود ندارد و برای رسیدن به آن، باید کمی پیاده‌روی کنید.
Akmerkez
آکمرکز مرکز خریدی در محله‌ی اتیلر استانبول است که انواع مغازه‌های لباس‌ زنانه، مردانه و بچه‌گانه، منسوجات، لوازم دفتری، اسباب بازی، وسایل ورزشی، محصولات آرایشی و بهداشتی و لوازم الکترونیکی را در خود دارد. این‌جا می‌توانید هم‌زمان با خرید، غذاهای رنگارنگ رستوران‌های مجموعه را هم امتحان کنید. در فروشگاه‌های متنوع این مرکز هم می‌توانید مارک‌های مشهور و گران‌قیمت جهانی را پیدا کنید و هم می‌توانید محصولات اقتصادی‌تر را انتخاب کنید. بیشتر هتل‌های اطراف این مرکز خرید سرویس حمل و نقل رایگان به/از این مرکز را برای مهمانانشان فراهم کرده‌اند. آکمرکز در سال ۱۹۹۵ به عنوان بهترین مرکز خرید اروپا و در سال ۱۹۹۶ بهترین مرکز خرید جهان معرفی شد.
Forum Istanbul
فروم جان می‌دهد برای خریدهایی با قیمت مناسب. گرچه کمی دور است، اما بزرگ‌ترین فروشگاه اچ‌ اند ام (H&M) و مغازه‌های بسیاری از این دست در این مرکز خرید واقع شده. از آن بهتر، یک ساختمان بزرگ نمایندگی ایکیاست که به این مرکزخرید چسبیده. برای بچه‌ها هم سرگرمی‌های بی‌نظیری مثل ژوراسیک پارک و یک آکواریوم بزرگ با یک عالمه جانوران آبزی دیدنی پیدا می‌شود.
Marmara
مارمارا مرکزخرید هیجان‌انگیزی برای خرید لوازم خانگی به حساب می‌آید. بخش بسیار بزرگی دارد که تقریباً تمام برندهای مشهور لوازم خانگی با طیف قیمت بسیار متنوع در آن پیدا می‌شوند. البته برای خرید لباس هم عالی است و بزرگترین مغازه‌ی سی‌ اند ای (C&A) و گپ (GAP) این‌جاست.‏ معمولا‌ً برای بچه‌ها برنامه‌هایی مثل تئاترهای عروسکی دیزنی و بن تن در آن اجرا می‌شود.
Olivium
مرکز خرید اولیویوم یک مجموعه‌ی تجاری مدرن در محله‌ی کارگرنشین زیتون‌بورنوی استانبول است که بسیاری از کالاهای با کیفیت را با قیمتی ارزان‌تر از دیگر مراکز خرید شهر عرضه می‌کند این مرکز خرید در حال حاضر ۱۱۸ مغازه دارد که بعضی از آن‌ها پوشاک فصل‌های گذشته‌ی برترین مارک‌ها و برندهای جهانی با تخفیف خوبی می‌فروشند. این مرکز خرید علاوه بر فروشگاه‌های متنوع، ۶ سالن سینما، یک سالن تئاتر، یک سالن بولینگ ۱۵ لاینه و چندین رستوران و کافه‌تریا هم دارد.
Cevahir
مرکزخرید جواهر بسیار بزرگ است و قیمت‌های مناسبی دارد. پر است از مغازه‌های لباس فروشی، اسباب‌بازی فروشی و هزاران مغازه‌ی کوچک و بزرگ دیگر با برندها و قیمت‌های متنوع. فود کورت بزرگ و متفاوتی هم دارد. این مرکزخرید در مرکز شهر واقع شده و دسترسی به آن راحت است. اما معماری‌اش کمی پیچیده است و آدم را سردرگم و یا واقعاً گم می‌کند.‏ خوشبختانه کلی نقشه در آن پیدا می‌شود که می‌توانید به کمک‌شان راه خود را پیدا کنید.
Metro City
مترو سیتی مرکزخرید ساده و بی‌ادعایی است، خرید در آن می‌چسبد و می‌توان اجناس خوبی با قیمت‌های مناسب در آن پیدا کرد. یادتان باشد در فودکورت مترو سیتی، یک مغازه هست که فقط اسکندرکباب می‌فروشد و اگر غذایش را امتحان کنید، حتماً به استانبول برمی‌گردید تا دوباره و دوباره از این غذای لذیذ و خوشمزه سفارش دهید.

Istiklal Caddesi
مگر می‌شود از استانبول گفت و از خیابان استقلال حرفی نزد؟ این خیابان پر هیجان و همیشه بیدار استانبول را همه‌ی مسافران این شهر می‌شناسند. دو طرف این خیابان مملو از مغازه‌های خوش آب و رنگ، رستوران‌های متنوع و کافی‌شاپ‌های عالی است. یک کافه‌کتاب بی‌نظیر هم اواسط خیابان هست که نمی‌توان از آن گذشت. اگر با تراموای برقی یا پای پیاده به انتهای خیابان استقلال بروید، به بخشی می‌رسید که بسیار تماشایی است: با مغازه‌های فروش سازهای قدیمی شروع می‌شود و نقاش‌ها آثارشان را آن‌جا می‌فروشند. لباس‌های دست‌دوز قدیمی رنگارنگ بی‌نظیری را هم همان اطراف می‌بینید.
درست به موازات استقلال، خیابانی است پر از اغذیه‌فروشی‌های سرپایی غذاهای دریایی. اگر طرفدار غذای دریایی هستید، هم در ان قدم بزنید و هم غذا سفارش دهید. تجربه‌ی بی‌نظیری خواهد بود.‏
در طول فستیوال خرید، تمام مدت در خیابان استقلال برنامه‌های خیابانی جالبی در حال اجراست: از ساز و آواز گرفته تا دلقک‌های رنگارنگ و ژانگولربازی!‏ میدان تقسیم در ابتدای خیابان استقلال همه‌جور وسیله‌ی نقلیه عمومی دارد و هر مترویی به آن می‌رسد. از منطقه‌ی سلطان‌ احمد هم با فانیکولار و ترام تا میدان تقسیم تنها ١٥ دقیقه راه است.
Carrefour Haramidere Shopping Mall
در این مرکز خرید بزرگ که عضوی از زنجیره‌ی فروشگاه‌های فرانسوی کارفور است، از شیر مرغ تا جان آدمی‌زاد پیدا می‌شود. این‌جا ۳۸ فروشگاه و چند رستوران و کافه دارد. هم‌چنین، این‌ مجموعه یک پارک تفریحی بزرگ هم دارد که بچه‌ها عاشقش می‌شوند.
Baghdad Caddesi
خیابان بغداد کمی از محله‌‌های توریستی دور است و در قسمت آسیایی شهر واقع شده، اما رفتن به آن‌جا، به طی کردن این مسیر طولانی می‌ارزد. دو طرف خیابان پر از مغازه‌هایی است که نه تنها برای خرید، خصوصاً خریدهای لوکس، غیرقابل رقابت‌اند، که حتی به عنوان یک تور معماری می‌تواند برایتان جذاب باشد. ساختمان‌ها بسیار دیدنی هستند و چندتایشان مثل ساختمان بربری و بنتون جایزه‌های بزرگ معماری گرفته‌اند.‏ رستوران‌های این خیابان بیشتر حال و هوای آمریکایی دارند با همبرگرهای بزرگ و سیب‌زمینی‌های هیجان‌انگیز.‏
از کادیکوی می‌توان با اتوبوس و دولموش به خیابان بغداد رفت.
Grand bazaar
استانبول شهری است با سابقه‌ی تاریخی بسیار که از روزگاران قدیم یکی از شهرهای واسط اروپا و آسیا در تجارت بوده، بنابراین اصلاً عجیب نیست که بازارهای سنتی بزرگی هم داشته باشد. تنها یک بار سرزدن به گراندبازار، می‌تواند به اندازه‌ی بازدید از یک موزه‌ی فرهنگی و مردم‌شناسی در مورد استانبول به شما اطلاعات بدهد. در گراندبازار همه چیز پیدا می‌شود: از لباس‌های کیفیت پایین و خیلی ارزان چینی گرفته تا فانوس‌ها و چراغ‌های سنتی و فرش‌های بسیار زیبا و گرانقیمت. هر جور صنایع دستی و کارهای سنتی ترکیه در این بازار فراوان است. یادتان باشد در گراندبازار باید حسابی با فروشنده‌ها چانه بزنید؛ هر چیزی را حداقل می‌توانید نصف قیمت اولی بخرید. با ترام‌های شهری استانبول هم راحت می‌شود به این بازار قدیمی و زیبا رفت، کافی است در ایستگاه گراندبازار پیاده ‌شوید.‏
Spice Bazaar
بازار ادویه‌ی استانبول، با اجناس رنگارنگ و هیجان‌انگیزش ساختمانی زیبا و دیدنی دارد. حکمت اسم بازار را هم احتمالاً می‌توانید به راحتی حدس بزنید: مصری‌ها ادویه‌هایشان را این‌جا می‌فروخته‌اند. امروزه جز ادویه‌جات، سبزی‌های معطر، میوه‌های خشک و آجیل، انواع روغن، شیرینی‌های مختلف، چای و کالاهای دیگر هم این‌جا فروخته می‌شود. شاید تنوع ادویه‌ها شما را به هوس بیندازد که فلفل‌های جورواجور و دارچین و چای‌های رنگی را مشت مشت بردارید و در هوا پخش کنید، که البته باید مواظب باشید، چون بعضی‌هایشان بسیار گران و کم‌یاب هستند. البته گاهی وقت‌ها هم گران‌فروشی از کاسب‌هایش است؛ چون همان ادویه‌هایی که در مغازه‌های سلطان احمد هم پیدا می‌شوند را با ده‌ها برابر قیمت می‌فروشند. البته زیاد نیستند کسانی که بتوانند در برابر این همه رنگ و بو مقاومت کنند، پس پول لذتی که می‌برید را باید به قیمت خریدهایتان اضافه کنید‍!‏
البته چیزهای دیگری جز ادویه را هم با همان چند برابر قیمت این‌جا می‌فروشند مثل فنجان، نعلبکی و قهوه‌جوش‌های ترکی یا آسیاب‌های کوچک و وسایل حمام.‏ این بازار با ترام قابل دسترسی است و در ایستگاهش که پیاده شوید، با دو سه دقیقه پیاده‌روی پیدایش می‌کنید.
Cumartesi (Saturday) Bazar
اگر حال و هوای بازارهای محلی و هیاهوی دست‌فروش‌ها را دوست دارید، شنبه‌بازار بشیکتاش را از دست ندهید. دست‌فروش‌های استانبول و اطرافش هر شنبه، از شش صبح تا غروب، این‌جا می‌آیند تا کالاهایشان را بفروشند. در ۴۰۰ دکه‌ی بازار هر نوع لباس، کفش و پارچه که بخواهید پیدا می‌شود. قیمت اجناس نسبتاً معقول و منطقی است و هر وقت هم که خسته شدید، می‌توانید از اغذیه‌فروش‌ها چیزی بخرید و روی نیمکت‌های خیابان بنشینید. از میدان تقسیم می‌توانید با اتوبوس یا با ۲۰ دقیقه پیاده‌روی خودتان را به شنبه‌بازار برسانید.
رفت ‌و آمد
سیستم حمل و نقل عمومی استانبول کمی پیچیده است و ممکن است در نگاه اول شما را گیج کند. برای هر مسیر و رسیدن به هر مقصدی باید سوار یک –و شاید چند- وسیله بشوید. با داشتن یک نسخه از نقشه‌ی سیستم‌های حمل و نقل استانبول، کار شما ساده می‌شود و می‌توانید به راحتی و فقط با دانستن مقصد خود، از تراموا، مترو، کشتی یا… استفاده کنید.
برای استفاده از تراموا، مترو، اتوبوس، کشتی و خیلی از وسایل نقلیه‌ی عمومی دیگر، نیاز به ژتون دارید. این ژتون‌های کوچک فلزی سه لیر قیمت دارند و در باجه‌های بلیت‌فروشی ایستگاه‌های مختلف اتوبوس و تراموا و مترو به فروش می‌رسند. قیمت این ژتون‌ها ثابت است و برای هر بار وارد ایستگاه شدن، باید یکی از آن‌ها را مصرف کنید. از آن‌جا که بعید نیست خرید این ژتون‌ها هزینه‌ی شما را به مقدار قابل توجهی بالا ببرد، خرید بلیت هوشمند (Akbill) ایده‌ی خوبی است. آکبیل، کارت الکترونیکی کوچکی است که در اتوبوس‌ها، ترن‌ها، ترن‌های خارج از شهر، مترو، راه‌آهن محلی و… استفاده می‌شود و می‌توانید آن را هرچقدر که احتیاج دارید، شارژ کنید. بلیت‌های آکبیل هم برای چند نفر در یک ایستگاه قابل استفاده‌اند و هم ارزان‌تر از ژتون هستند.
اتوبوس
اتوبوس‌های عمومی بیشتر در بخش آسیایی استانبول مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیستم این اتوبوس‌ها پیچیده است و مسیریابی با آن‌ها سخت و دشوار. هر کدام از این اتوبوس‌ها با یک کد مشخص می‌شوند و از مسیرهای مختلفی می‌گذرند که محلی‌ها بهتر از هر کسی مسیرهایشان را بلدند. کرایه‌ی اتوبوس را حتماً باید با آکبیل پرداخت، اما خیلی از راننده‌های کرایه‌ی یک و نیم لیری را نقداً از شما می‌گیرند و به شما کارت قرض می‌دهند تا استفاده کنید.
اتوبوس، از آن‌جا که در محله‌های توریستی و پر رفت و آمد تردد ندارد، برای مسافران استفاده‌ی کمتری دارد و تراموا و مترو عموماً بیشتر به کارتان می‌آید.
مترو
متروی استانبول دو خط شمالی و جنوبی دارد. خط جنوبی که M1 نامیده می‌شود، از فرودگاه آتاتورک شروع می‌شود و به آکسارای می‌رود. آکسارای علاوه بر ایستگاه مترو، ایستگاه تراموا هم دارد و دسترسی از آن به بخش قدیمی شهر و محله‌های تفریحی و توریستی بسیار آسان است. در واقع اگر چمدان سنگینی به همراه نداشته باشید، به راحتی می‌توانید در هزینه‌ی گزاف تاکسی صرفه‌جویی کنید و مسیر فرودگاه تا هتل را ارزان طی کنید. خط شمالی، مسیر کوتاهی است بین شیشانه و حاجی‌عثمان که از میدان تقسیم می‌گذرد و اگر بخواهید به مغازه‌های متنوع و وسوسه‌کننده‌ی خیابان استقلال بزنید، حسابی با آن سر و کار خواهید داشت.
تراموا
از ایستگاه متروی فرودگاه آتاتورک، به راحتی می‌توانید به هتل‌تان برسید؛ بدون آن که لازم باشد کرایه‌ی پنجاه‌لیری تاکسی را به خودتان تحمیل کنید. در ایستگاه زیتون‌بورنو از مترو پیاده شوید و سوار تراموای T1 شوید که به سمت کاباتاش (Kabataş) می‌رود. این تراموا مسیر بسیار هیجان‌انگیز و پرکاربردی دارد: جمعه بازار استانبول نزدیک ایستگاه فیندیک‌زاده (Findikzade) برپا می‌شود. ایستگاه بعدی، نزدیک مرکزخرید لاله‌لی (Lâleli) است و به همین نام نامیده می‌شود. ایستگاه آکسارای (Aksaray)، مرکزخرید آکسارای را نزدیک خود دارد. ایستگاه بیازیت (Beyazit) فاصله‌ی کمی تا بازار سرپوشیده‌ی کاپالی چارشی دارد و ایستگاه سلطان‌احمد هم که از اسمش پیداست: برای رفتن به مسجد سلطان احمد و البته مسجد ایاصوفیه و آب‌انبار سیسترن بهترین انتخاب است. ایستگاه بعدی که گلحانه (Gülhane) است هم نزدیک کاخ و پارک توپکاپی واقع شده. فاصله‌ی این ایستگاه‌ها پیاده بیشتر از سه- چهار دقیقه نیست و حتی بهتر است که اول جاهایی که می‌خواهید سر بزنید را مشخص کنید و بعد از اول شروع کنید به دیدن و پیاده‌روی تا مجبور نشوید هر بار برای رفتن به ایستگاه بعدی تراموا، سه لیر کرایه بپردازید. ایستگاه آخر این خط تراموا، کاباتاش است که هم نزدیک اسکله است و هم با یک فانیکولار (قطار زیرمینی) یک ایستگاهه، به ایستگاه تقسیم می‌رود.
قایق‌
استانبول کشتی‌ها و قایق‌های خصوصی فراوانی دارد که از آن‌ها به عنوان اتوبوس‌های دریایی و برای طی کردن مسیر بخش اروپایی تا آسیایی یا رفتن به جزیره‌های تفریحی پرینس‌آیلندز استفاده می‌کنند.
مسیر بخش اروپایی تا آسیایی استانبول با این کشتی‌ها تنها بیست دقیقه طول می‌کشد و کرایه‌شان هم یک ژتون سه‌لیری است.
قایق‌های تفریحی تندرو که مسافران را به جزیره‌های پرینس (Prince Islands) می‌برند، از اسکله‌ی کاباتاش در بخش اروپایی و اسکله‌های کادیکوی، بوستانچی، مالتپه و کارتال حرکت می‌کنند. ایستگاه بوستانچی نه تنها پر رفت‌وآمدترین اسکله‌ی بخش آسیایی است، که قایق‌های اختصاصی جمع و جوری هم برای کرایه دارد. بیشتر مسافران ترجیح می‌دهند از بین نه جزیره‌ی این مجموعه، جزیره‌ی بیوک‌آدا را انتخاب کنند که از همه بزرگ‌تر است و امکانات بیشتری دارد. بیوک‌آدا آخرین ایستگاه کشتی‌هاست و در آن، هیچ نوع وسیله‌ی موتوری پیدا نمی‌شود. مسافران می‌توانند در کوچه‌پس‌کوچه‌های زیبا و سرسبز بیوک‌آدا قدم بزنند و در کافه‌ها و رستوران‌های لب ساحل چیزی سفارش بدهند و از همه بهتر، دوچرخه یا درشکه کرایه کنند و چرخی در جزیره بزنند.
تاکسی
تاکسی همیشه به عنوان لوکس‌ترین وسیله‌ی رفت‌وآمد در سفر در نظر گرفته می‌شود و تاکسی‌های استانبول هم از این قاعده مستثنی نیستند. ماشین‌های زرد و راحت و کولردار هزینه‌ی بالایی دارند و قیمتشان به شرط این می‌ارزد که یا دست‌تان پر باشد و یا شرایط استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را نداشته باشید. تمام تاکسی‌ها موظف‌اند از تاکسی‌متر استفاده کنند و بد نیست قبل از سوار شدن روی این مسئله تاکید کنید.
دولموش
دولموش، ون یا مینی‌بوسی است که در مسیرهای مشخص مسافران را جابه‌جا می‌کند. دولموش یعنی پر شده و دقیقاً هم همین معنا را می‌دهد: تا اول خط ماشین پر از مسافر نشود، راننده راه نمی‌افتد. در طول مسیر، می‌توانید هر جا که خواستید از ماشین پیاده شوید. کافی است بگویید: اینه‌جِک‌وار، یعنی کسی این‌جا پیاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه ها از نویسندگان آنها، و نه لزوما دیدگاه های پورتال bookyourtravel اینترنت. درخواست از توهین، ادای سوگند و بیان مبتذل خودداری کنند. ما حق هر نظر را حذف کنید بدون توضیحات اطلاع قبلی.

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. فیلد ها مورد نیاز با امضا *

*
*