کوشی آداسی

کوشی آداسی

کوش‌آداسی با دیدنی‌های تاریخی، سواحل زیبا و جنگل‌های کاج کناره‌ی دریا، برای خود ترک‌ها هم شهری ییلاقی و تفریحی به حساب می‌آید. تابستان‌های گرم و آفتابی و زمستان‌های معتدل و بارانی، باعث شده سفر به کوش‌آداسی، هر موقع سال، جذابیت‌های خودش را داشته باشد؛ ولی با تمام این‌ها، بهار این شهر با وجود گل‌های کاغذی رنگارنگ و دریای آرام و خیابان‌های گل‌کاری‌شده، چیز دیگری است.
کوش‌آداسی فرودگاه ندارد، ولی رفتن به آن‌جا از طریق فرودگاه ازمیر، که در هشتادکیلومتری شهر واقع شده، امکان‌پذیر است. برای رفتن به مرکز شهر، هم تاکسی هست و هم اتوبوس و مینی‌بوس. کرایه‌ی تاکسی‌ها را کیلومترشمار مشخص می‌کند و اگر نخواستید ول‌خرجی کنید، هزینه‌ی اتوبوس و مینی‌بوس بین پنج تا ده لیر بیشتر نیست، هرچند پیمودن مسیر کمی بیشتر از تاکسی‌ها و حدوداً یک ساعت طول می‌کشد. برای رفت و آمد داخل شهر هم از همین وسایل‌نقلیه استفاده می‌شود. اتوبوس‌‌ها در تمام خیابان‌های اصلی شهر، ایستگاه دارند و مرکز اصلی‌شان، میدان سوکه در مرکز شهر است.
کوش‌آداسی، به سواحل شنی و صخره‌ایش معروف است. یکی از پرطرفدارترین سواحل عمومی، ساحل شنی کادینلار دنیزی در قسمت جنوبی شهر است که برای انواع ورزش‌های آبی مثل شنا، غواصی و اسکی روی آب مناسب است. در کوش‌آداسی دو اسکله‌ی مخصوص کشتی‌ها و قایق‌های کوچک هست که بهترین‌شان، اسکله‌ای است در ابتدای بلوار که به موازات ساحل کشیده شده. از این اسکله می‌توانید برای تور کشتی ثبت‌نام کنید. تورکشتی، یک گشت چند ساعته با کشتی‌های کوچک دو طبقه در آب‌های گرم اژه است که یکی دوباری هم در سواحل مختلف توقف می‌کند و می‌شود توی دریا شیرجه زد و پذیرایی کامل ناهار را هم شامل می‌شود. تمام انرژی‌تان را برای دریا نگذارید؛ آدالند، پارک آبی کوش‌آداسی یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های آبی اروپاست و دنیایی از بازی‌های آبی را در خودش دارد.
جزیره‌ی کبوتر هم جزیره‌ی کوچکی است که با یک جاده‌ی باریک به شهر وصل می‌شود؛ در فصل مهاجرت پرندگان، خانه‌ی پرنده‌ها می‌شود و یک‌جورهایی سمبل کوش‌آداسی است؛ ساحلی دنج و خلوت دارد و برای آدم‌هایی که دنبال آرامش هستند و می‌خواهند دور از هیجان باشند، جای زیبایی است.
کاروانسرای اوکوز محمدپاشا، نزدیکی بلوار آتاتورک و اسکله است؛ کاروانسرایی است متعلق به قرن ١٧ و ساختمانی شبیه به قلعه دارد. برنامه‌ی شب ترکیه با آوازهای محلی ترکی هر شب در همین کاروانسرا برپاست. از کنار کاروانسرا، خیابان بارباروس هایرتین را که مستقیم بروید، به بازار قدیمی کوش‌آداسی می‌رسید که بافت سنتی خودش را حفظ کرده، کوچه‌هایش سنگ‌فرش است و ماشین اجازه‌ی ورود ندارد. بازار قدیمی (یا همان گرند بازار)، پر از مغازه‌های کوچک و بزرگ فرش، صنایع‌دستی سنگ و مهره، مجسمه‌های گچی، ظروف سفالی، ادویه‌ها و از همه زیباتر پارچه‌های رنگین ترکی است. اگر به غیر از عکاسی و گشت‌وگذار در بازار، قصد خرید چیزی داشتید، بهتر است چانه بزنید؛ مغازه‌دارها اهل تخفیف‌دادن هستند.

حالا که بیشتر اتفاق‌های جالب در همین مرکز شهر می‌افتد، بد نیست یکی از هتل‌های همین حوالی را هم برای اقامت انتخاب کنید، هم نزدیک دریاست و هم رفت و آمد به همه‌جای شهر از این‌جا راحت است. از هتل‌های کوچک با ساختمان‌های سفیدشان تا هتل‌های بزرگ و لوکس این‌ طرف‌ها پیدا می‌شود، قیمت‌ها هم از شبی شصت-هفتاد هزارتومان برای هر شب است.
در مرکز شهر بهتر است نگران خورد و خوراک نباشید، بهترین رستوران‌ها نزدیکی بازار هستند. غذاهای دریایی و کباب‌های ترکی طرفدارهای بیشتری دارند. در کل بهتر است جایی غذا بخورید که ترک‌های بیشتری می‌بینید، نه توریست‌های بیشتری؛ به هر حال هر کسی جاهای درست و حسابی شهر خودش را بهتر از غریبه‌ها می‌شناسد.
یکی از جاهایی که هر سال مسافران زیادی را به کوش‌آداسی می‌کشاند، تور افه‌سوس است. افه‌سوس، بازمانده‌های شهری است چندین‌ هزارساله از امپراطوری رُم شرقی که بین ازمیر و کوش‌آداسی قرار گرفته و رفتن به آن از هر دو شهر ممکن است. تور از صبح تا بعدازظهر طول می‌کشد و ناهار را هم در یکی از رستوران‌های محلی صرف می‌کنند. قبل از رسیدن به افه‌سوس، خانه‌ای قدیمی وجود دارد که حضرت مریم ده سال آخر عمرشان را این‌جا گذرانده‌اند و امروز تبدیل به زیارتگاه شده است، می‌توانید روی دیوارهای بیرون خانه، شمع روشن کنید یا از چشمه‌ی آرزوها بنوشید و آرزو کنید. بعد از آن شهر زیبای افه‌سوس است با ستون‌های سنگی بزرگ، میدان نبرد گلادیاتورها و بقایایی از آمفی‌تئاتر و دروازه‌های شهر. کوه‌های شمال افه‌سوس، جایی است که می‌گویند اصحاب‌کهف توی غاری در دامنه‌ی کوه نزدیک به دویست سال خوابیده بودند.
بهترین وقت سفر
کوش‌آداسی آب و هوای معتدلی دارد. تابستان‌های این شهر از اواخر آوریل (اوایل اردیبهشت) شروع شده و تا اواخر اکتبر (اوایل آبان) ادامه پیدا می‌کند. زمستان‌ها دمای هوا زیاد پایین نمی‌آید. ژوییه با دمای بیش از ٤٢ درجه سانتی‌گراد، گرم‌ترین ماه کوش‌آداسی است و داشتن کرم ضد آفتاب و کلاه لبه‌دار، از واجبات سفر به‌شمار می‌آید.
دیدنی‌ها
اوکوز محمو پاشا
بنای اصلی کوش‌آداسی، کاروانسرای اوکوز محمد پاشا به شمار می‌رود: کاروانسرایی از دوره‌ی عثمانی که امروزه به صورت هتلی در آمده و به کلوب کاروانسرا شهرت دارد.
ساحل و دریا
معروف‌ترین جای دیدنی کوش‌آداسی، کادینلار دنیزی (ساحل بانوان) است که در ٢.٥ کیلومتری جنوب شهر قرار دارد. در این ساحل چندین هتل‌ بزرگ ساخته شده و تابستان‌ها، جمعیت زیادی به آن‌جا سرازیر می‌شوند. در سواحل کوچک جنوبی کادینلار دنیزی هم هتل‌های بزرگ بسیاری به چشم می‌خورد. در این ساحل چندین هتل‌ بزرگ ساخته شده و تابستان‌ها، جمعیت زیادی به آن‌جا سرازیر می‌شوند. در سواحل کوچک جنوبی کادینلار دنیزی هم هتل‌های بزرگ بسیاری به چشم می‌خورد.
دژ سنگی
یکی دیگر از نقاط دیدنی شهر، دژ سنگی است که بخش بزرگی از گوورجین آدا (جزیره‌ی کبوتر) را تشکیل می‌دهد. این جزیره‌ی کوچک، از طریق گذرگاهی به کوش‌آداسی راه دارد.
در شرق جزیره، لنگرگاه قایق‌ها و محوطه‌ی بازار قرار دارد. در این بازار ژاکت‌های چرمی ارزان، کیف‌های مارک‌دار تقلبی، فرش، جواهرات و… پیدا می‌شود.
حمام‌های کوش‌آداسی به سبک غیر ترکی و مختلط است. حمام بلدیه، حمام بازسازی شده‌ی تمیزی است که قدمت‌اش به ٦٠٠ سال پیش باز می‌گردد.
افه‌سوس
شهر باستانی افه‌سوس، از شهرهای ایونیا در آناتولیای مرکزی بوده که امروزه ویرانه‌های آن در نزدیکی شهر کوش‌آداسی باقی مانده است.
افه‌سوس در دوران یونان باستان، شهر مهمی به شمار می‌رفته و در دوران امپراتوری رم هم برای مدت‌ها، بعد از رم، دومین شهر بزرگ این امپراتوری بوده است. در سده‌ی اول پیش از میلاد، جمعیت افه‌سوس بیش از ٢٥٠ هزار نفر بوده که در میان شهرهای جهان، دومین شهر پر جمعیت ِ آن دوره به حساب می‌آید.
ویرانه‌های عظیم این شهر، امروزه یکی از بزرگ‌ترین آثار به‌جا مانده از امپراتوری رم است. می‌گویند که افه‌سوس، شهری است که اصحاب کهف در آن زندگی می‌کرده‌اند.
بیرون محوطه‌ی شهر، فروشگاه‌هایی هست که سوغاتی‌های دست‌ساز ترکی می‌فروشند. بد نیست که قبل از خرید، قیمت چند مغازه را مقایسه کنید و چانه هم بزنید. این فروشگاه‌های برای خرید اجناس گران‌قیمتی مثل فرش مناسب نیستند. چند رستوران هم در کنار دروازه‌ی خروجی ساخته شده که غذاهای ترکی و فست‌فود سرو می‌کنند.
برای رفتن به افه‌سوس، از شهرهای سجلوق، ازمیر و کوش‌آداسی سرویس‌های مناسبی هست. علاوه بر این، تورهای بازدید هم توسط دفاتر گردشگری ترتیب داده می‌شود که راهنما هم در اختیار تور قرار می‌دهند.
غذا و باقی قضايا
در کالییچی، بخش قدیمی کوش‌آداسی، پشت تأسیسات پی‌تی‌تی (پست و تلگراف و تلفن)، رستوران‌های ارزان قیمت فراوانی وجود دارد.
آولو (چهارگوش)
این رستوران که در بخش قدیمی شهر قرار دارد، غذاهای خانگی درجه یکی را در محیطی تمیز و آرام، با قیمت‌هایی مناسب سرو می‌کند. میزی هم دارد که نمونه‌ی غذاها را برای امتحان کردن، روی آن چیده‌اند و به درد وقتی می‌خورد که نمی‌دانید چه سفارش دهید. پودینگ‌های ترکی لذیذش هم برای گیاهخواران مناسب است.
سیکرت گاردن
سیکرت گاردن یا باغ مخفی، درست در انتهای شهر قرار گرفته و چشم انداز زیبایی به گردشگاه ساحلی دارد. رستوران شیک است و کارمندان خوش‌اخلاقی دارد. انواع غذاهای دریایی و خوراک‌های ماهی در باغ مخفی پیدا می‌شود.
رفت ‌و آمد
مینی‌بوس‌های شهیرچی از ایستگاه اتوبوس کوش‌آداسی و در امتداد ساحل، به سمت مرکز شهر در حرکت‌اند. مینی‌بوس‌های کادینلار دنیزی هم مسیر کنار ساحل را می پیمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه ها از نویسندگان آنها، و نه لزوما دیدگاه های پورتال bookyourtravel اینترنت. درخواست از توهین، ادای سوگند و بیان مبتذل خودداری کنند. ما حق هر نظر را حذف کنید بدون توضیحات اطلاع قبلی.

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. فیلد ها مورد نیاز با امضا *

*
*